Všetko o patologickom hráčstve: Týkať sa môže aj vás!

13. marca 2018

Všetko o patologickom hráčstve: Týkať sa môže aj vás!

Závislosť od hrania je rovnako nebezpečná ako každá iná závislosť. Mali by ste preto rozoznať včas jej príznaky a ochrániť seba či svojich blízkych!

Patologické hráčstvo je zaradené v medzinárodnej klasifikácii chorôb ako psychiatrická diagnóza pod kódom F 630. Niekoho postihuje závislosť od viacerých hier súčasne, napríklad pokru, rulety i automatov. Niekto je závislý len od jednej, vzru šujú ho trebárs len stieracie žreby. Gamblerstvo sa musí liečiť ako každá iná závislosť. Na otázky, súvisiace s patologickým hráčstvom, odpovedá MUDr. Ivan Novotný, riaditeľ pre preventívno-liečebnú starostlivossť Sanatória AT.

Ako vzniká závislosť od hrania? Prečo sa nám to stane?

Závislosť od hrania je veľmi podobná drogovej závislosti od chemických látok, hoci gambler drogu neužíva. V dôsledku napätia a vzrušenia z hry sa v mozgu hráča vylučuje veľké množstvo noradrenalínu, čo je látka podobná svojou štruktúrou metamfetamínu – pervitínu. Pri poklese spomínaných látok si organizmus vyžaduje ich doplnenie, hráč pociťuje chuť, až nutkavú potrebu.

Kedy sa hráčska zábava stáva už chorobou? Musí sa žena, ktorá chodí pravidelne každý týždeň do kasína, stať patologickou hráčkou?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Nemusí a môže. Vieme, čo sa v mozgu pri hraní deje, prečo vzniká závislosť, ale v každej hlave sa to deje inak. Zákerné je aj to, že závislosť dokáže byť promiskuitná, z jednej závislosti skočíte do druhej. Mám pacientky závislé od alkoholu a liekov, ktoré skončili na hracích automatoch, z alkoholičky sa stala žena ťažko závislá od liekov za 2 týždne! Máme aj klientku, ktorá je závislá od golfu.

Môže dcéra donútiť svoju matku, ktorá je evidentne závislá od automatov, aby sa išla liečiť?

Donútiť závislého, aby sa liečil, nemôže ani lekár, pokiaľ to nebude chcieť sám postihnutý. Nariadiť liečbu môže iba súd po spáchaní trestného činu spôsobeného z dôvodu závislosti.

Môžeme ako rodičia urobiť niečo, aby sa to našim deťom nestalo?

To, keby som vedel, určite mám Nobelovu cenu! Ale vážne. Začína sa to často pri počítačoch. Práve teraz boli za mnou rodičia 14-ročného chlapca, ktorý presedí denne 6 až 7 hodín za počítačom. Hodiny a hodiny hrá, zabúda jesť a piť, nič iné ho nezaujíma. Jeho mama je zúfalá, bojí sa mu zakázať počítač, lebo sa vyhráža, že odíde z domu alebo si niečo urobí. Závislosti od nekontrolovaného hrania sa môžu vytvoriť už v detstve na obľúbených počítačových hrách, od nich je už len malý krôčik k pestrej ponuke online hazardných hier na internete.

Toto je veľká hrozba. Počula som o teórii, že ak dieťaťu v útlom veku uspokojíme každú jeho potrebu, strkáme mu cumlík hneď ako zaplače, môžeme spustiť riziko vzniku závislosti od drog v dospelosti.

Určite je rozdiel v tom, ako rozumne uspokojujeme potreby dieťaťa, namiesto cumlíka si ho môžeme pritúliť. Každý z nás baží po príjemných veciach, no musíme sa naučiť si ich aj odrieknuť. Rodič do 5 rokov dieťaťa môže veľmi dobre ovplyvniť jeho žiadostivosť a schopnosť odriekania, takže by sme nemali ihneď a vo všetkom dieťaťu vyhovieť, mám na mysli aj hodiny strávené pred televízorom či počítačom…

Ako spoznáte patologického hráča

● miluje časté riziko, zvyšuje stávky, vzrušuje ho to
● túži a má nutkavú potrebu hrať pre pocity slasti a vzrušenia
● hra pohltí väčšinu jeho záujmov, aktivít a fantázi
● je neschopný prestať hrať, ak už vyhral
● riskuje neúmerne vysoké sumy ● ● medzi vložením peňazí a výsledkom prežíva slastné napätie
● je neschopný poučiť sa z prehier a navzdory logike a pravdepodobnosti verí v šťastný osud a v to, že sa mu raz vytrvalosť oplatí
● cíti sa nepokojne, je podráždený, ak nemôže hrať
● klame rodine, známym, terapeutom

Čo je hazard?

Tipujeme, žrebujeme, stierame políčka, znamená to, že sme hazardérky? V princípe každú hru možno hrať o peniaze, takže každá sa môže stať hazardnou. Obvykle sa za ha zardné hry pokladajú také, ktorých cieľom a hlav ným princípom je hra o peniaze: poker, blackjack, oko, kocky, ruleta , peňažné hracie automaty, ma riáš, taroky. Osobitým druhom hazardných hier sú hry organizované štátom alebo štátom licencovanou inštitúciou: bingo, lotéria, loto, keno, tipovanie športových výsledkov.

 

V niektorých štátoch sú hazardné hry zakázané, vo väčšine štátov sú pravidlá prevádzkovania hazardných hier upravené zákonom a ich prevádzkovateľ musí mať príslušnú licenciu. Na Slovensku je hranie hazardných hier zakázané do 18 rokov,“ hovorí Ing. Martin Grendár, prezident Asociácie zábavy a hier.

Takto sa stávate závislými od hrania

Vyhrávacia fáza
Prišli ste prvý raz do herne a máte začiatočnícke šťastie. Pri hre prežívate povzbudzujúce euforické pocity. Narastá vaše sebavedomie, veríte, že môžete vyhrať, kedy sa vám zachce. Čas a peniaze vynaložené na hru sú v rámci únosnosti. Po istom čase nachádzate potešenie v atmosfére herní. Slasť a vzrušenie z hry vyhľadávate čoraz častejšie, zvyšujete stávky. Ak nehráte, fantazírujete o tom, koľko by ste mohli vyhrať…

Prehrávacia fáza 
Hráte čoraz častejšie, prehrávate stále viac peňazí a snažíte sa ich vyhrať späť. V myslení už prevláda hazard. Volíte riskantnejšie varianty hry, hráte na viacerých automatoch súčasne… V dôsledku vývoja už nedokážete prestať s hrou, ani keď prehráte vopred stanovený limit peňazí, ani po dlhom období prehier… Svoje prehry tajíte, hranie maskujete, zľahčujete a klamete čoraz viac. Potajomky beriete z domu peniaze, požičiavate si ich od príbuzných, spolupracovníkov a náhodných známych. Dlhy nie ste schopný splatiť. Hranie sa už nedá udržať v tajnosti. Sľubujete, že s tým skončíte.

Fáza straty kontroly
Je to fáza zúfalstva, závislosti. Naďalej zvyšujete stávky, ste neschopný prestať hrať. Naďalej ste však presvedčený, že ak vyhráte, všetko sa dá opäť do poriadku. Napokon hráte už len a len pre hranie samotné a prípadné výhry hneď prehrávate.Závislosť vedie k zmene osobnosti hráča, ak nehrá, má abstinenčné príznaky. Je podráždený, nepokojný, vyhýba sa ľuďom, nie je schopný sústrediť sa na niečo iné, môže byť agresívny. Niekedy má dokonca telesné príznaky (trasenie, potenie, zvýšenú teplotu), ktoré hneď, ako začne gambler hrať, vymiznú. Stav sa ďalej vyvíja do úplného debaklu. Vyžaduje si odbornú pomoc.

 

CELÝ ČLÁNOK TU
ZDROJ OBRÁZKU: Pixabay.com

Nezaradené
Načítava sa…