29. augusta 2019

Prečo sa rozprávať so svojimi deťmi o gamblingu a závislosti

V šťastných rodinách sa rodičia nemusia so svojimi deťmi rozprávať o nepríjemných veciach, medzi ktoré patrí aj chorobný gambling. Ak nechcete nič nechať na náhodu, radšej sa so svojimi deťmi porozprávajte a vysvetlite im problematiku hazardného hrania.

Najmä dnes na deti a ich vnemy omnoho častejšie útočia reklamy na miestach, kde by ste to ani nemuseli čakať. Zoberte si aplikáciu Duolingo, pomocou ktorej sa môžete učiť cudzie jazyky. Bežným modelom takýchto aplikácií je takzvaný freemium: sú síce zadarmo, ale aby tvorcom niečo priniesli aj používatelia bez plateného profilu, v aplikácii sú reklamy. Často sú to práve reklamy na poker a hry, ktoré si vyžadujú dobíjanie kreditu či prístup ku kreditnej karte.

V minulosti mohlo byť pre adolescentov omnoho ťažšie dostať sa k hazardným hrám. Dnes, keď sa presunuli do online priestoru, je to otázkou niekoľkých kliknutí.

Čo povedať deťom o gambilngu?

Striktné zákazy nepomôžu. Zakázané ovocie chutí najlepšie a prísnym zákazom by ste mohli docieliť presný opak. Jednajte so svojimi deťmi ako s mladými ľuďmi, ktorým chcete poskytnúť dobrú radu. Ak máte skúsenosť s gamblingom, či už vlastnú alebo sprostredkovanú, podeľte sa o ňu. Vysvetlite im, že výhra v pokri, na automatoch či v rulete pôsobí veľmi lákavo, nikdy však nie je istá.

Človek sa môže stať závislý na pocite, ktorý sa objavuje pri vyhrávaní. Aby tento pocit dosahoval častejšie, častejšie aj hrá. Práve vtedy vzniká problém – na začiatku by ho prehra mohla odradiť, teraz je už na pocit šťastia prameniaceho z výhry tak naviazaný, že ho prehry neodrádzajú ani nedemotivujú. Tento stav je nebezpečný, prepukáva závislosť.

Nemusíte ich zbytočne strašiť

Sú ľudia, ktorým príležitostný gambling dokáže zlepšiť finančnú situáciu a zabavia sa pri ňom. Títo ľudia majú svoju mieru, poznajú riziká, ktoré na nich striehnu a nepodliehajú im. Použite ich ako príklad toho, že aj ku gamblingu sa dá pristupovať rozumne. Nedémonizujte, respektíve netabuizujte tému, vysvetľujte racionálne.

Ak máte ale podozrenie, že vaše dieťa podľahlo gamblingu a vypestovalo si na ňom závislosť, poraďte sa s odborníkmi. Kontaktovať môžete napríklad Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.

Nezaradené
Načítava sa…