Gamblerstvo je rovnakou hrozbou ako iné závislosti!

20. februára 2018

Gamblerstvo je rovnakou hrozbou ako iné závislosti!

Ohrozí vašu rodinu… Dnešná doba je plná rôznych paradoxov. Jeden z nich sa týka toho, že zúfalo každý túžime po slobode a demokracii, ktoré boli pred stovkami rokov pre ľudí, ktorí museli žiť v panstvách ako bezbranní poddaní, úplne tabu. Stalo sa však nečakané a my si môžeme robiť v podstate čo chceme, len to musí byť v medziach oproti minulosti benevolentnejších zákonov. Lenže ako keby sme potrebovali kúsok toho tyranského zväzovania, mnohí s obľubou padáme do rúk rôznych závislosti. To, čo sme niekde ľahko získali, strácame v priebehu zopár nevydarených rozhodnutí. A inak tomu nie je ani v prípade gamblerstva.

STRATA KONTROLY

Závislosť na hráčskej vášni sa v drvivej väčšine prípadov týka mužov. Odborníci to zdôvodňujú tým, že najmä u pánov vo veku 20 až 35 rokov prevláda prirodzená silnejšia túžba po víťazstve, aby sa stali vodcami svojej skupiny a boli všetkými obdivovaní. Keby však zostali tejto pohnútke verní len v zdravej miere a občas si vsadili na víťazstvo svojho favorita alebo vhodili mincu do výherných automatov, nikomu by to neprekážalo.

Gamblerstvo však výrazne ovplyvní ich životy. Takíto ľudia strácajú kontrolu nad sebou a hra je pre nich prednejšia ako čokoľvek v ich okolí. A to aj vrátane rodiny. Prichádzajú nepríčetné stavy a v prípade prehier a nezdarov sú často sprevádzané aj s agresívnym správaním.

Ľudia môžu prepadnúť hre na herných automatoch, kartám, tipovaniu, hazardným hrám ako napríklad ruleta. V hraničných prípadoch sa všetky tieto syndrómy môžu ozvať aj počas obyčajných spoločenských hier, pretože ten človek absolútne nebude vedieť vstrebať možnosť prehry. Jednoducho všade bude vyhľadávať istú dávku napätia a adrenalínu. Ak si myslíte, že by ste mali dávať pozor najmä na svojich partnerov, mýlite sa. Medzi veľmi ľahké obete môžete počítať aj tínedžerov, ktorí ľahko prepadnú všetkým takým lákadlám.

NEZĽAHČOVAŤ, JE TO ROVNAKO NEBEZPEČNÉ

V porovnaní s inými závislosťami majú niekedy ľudia túto tendenciu zľahčovať. S úľavou si vydýchnu, že je to predsa „len“ gamblerstvo a môžu byť radi, že neprepadli alkoholizmu alebo drogám, ktoré majú oveľa horšie ukončenia. Lenže toto je jeden veľký omyl. Najvýraznejšie to bude nepochybne vplývať na váš rozpočet. Najhoršie na tom je, že zo začiatku nebudete poznať pravý dôvod a budete zasypávané nemožnými výhovorkami, ktoré by ste mali čo najskôr prekuknúť. Snaha učičíkať vaše svedomie bude podporená niekoľkými výhrami, ktoré občas vinník prinesie. Jeho myšlienky však pôjdu iným smerom a spoliehanie sa na to, že keď sa im to podarilo zas, musí to aj nabudúce, ich privedie len do veľkých dlžôb, ktoré zruinujú celú rodinu.

K tomu môžete časom prirátať aj spomínanú rastúcu agresiu, no a niekedy sa môžu pridružiť aj ďalšie závislosti, ktorými sa budú chcieť odventilovať po prehrách. V žiadnom prípade teda všetko nezľahčujte a určite ho v tom nepodporujte a nechváľte ho po donesených výhrach, pretože ho to bude motivovať v ďalšie pokračovanie.

POZOR NA ZÁVISLOSTI NA HRÁCH

Keď sme hovorili o mladých ľuďoch, tí sú v súčasností najviac ohrození počítačovými hrami. Úplne sa stratia vo virtuálnom svete a prežívanie všetkých akcií prenášajú aj do reality. Možno ste aj vy videli video, v ktorom chlapec pohrúžený do hry nepríčetne mláti klávesnicou a vydáva neľudské zvuky. Presne to je moment, kedy môžete hovoriť už o hodine dvanástej, kedy by ste mali vyhľadať odborníka. Nepríjemné je aj povyšovanie hier nad všetky povinnosti. To znamená, že ich nedokážu vypnúť a odtrhnúť sa od nich a nezaujíma ich, že nemajú vypracovaný referát do školy, alebo že treba upratať izbu pred vašim príchodom. Absolútne vás nevnímajú, keď sa im prihovárate a sú podráždení, keď sa ich snažíte vyrušiť. Dávajte pozor, aby to nebolo len štartom aj pre finančné hazardovanie.

DIAGNÓZA F63

Ako aj iné závislosti, i gamblerstvo bolo klasifikované ako ochorenie, ktoré je potrebné liečiť. Ide totiž o psychologickú poruchu, ktorá sa tiež nazýva aj patologickým hráčstvom a núti ľudí dávať hráčske záujmy nad spoločenské vzťahy a hodnoty. Liečiť sa musí v začiatkoch sedeniami u psychiatra, no ak je už diagnóza F63, ako ju odborne pomenúvajú, v pokročilom štádiu a prejavuje sa aj agresiou, je nutné absolvovať plynulú odvykaciu liečbu v liečebni.

 

CELÝ ČLÁNOK TU
ZDROJ OBRÁZKU: Pixabay.com

Nezaradené
Načítava sa…