Väčšina ľudí si občas rado zahrá, aj keď to znamená, že možno prídu o nejaké peniaze. Niektorí z nich sa však stanú chorobnými hráčmi a vtedy už nie je gambling len nevinná voľnočasová aktivita, ale stáva sa z neho niečo, čo výrazne zasahuje nielen do ich života, ale aj do životov ich blízkych.
Prečo sa teda niektorí ľudia stanú závislými? Gambling, rovnako ako lieky a dokonca aj naoko nevinné aktivity ako je nakupovanie, môžu prerásť do chorobnej závislosti. Stačí, že sa nám odrazu vymknú spod kontroly. Ale prečo sa to niekedy udeje akoby zo dňa na deň?
Človek môže chodiť do herne roky a mať ku gamblingu zdravý vzťah, no ak sa stretne viacero faktorov, ktoré ovplyvnia jeho celkové psychické rozpoloženie, odrazu sa môže do chorobného hrania jednoducho prehupnúť.
Medzi ne patrí napríklad:
- Veľký stres doma či v práci
- Náhla udalosť v rodine
- Odchod do dôchodku či strata práci
Kto je naozaj v ohrození?
Vyššie spomenuté položky predstavujú vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú našu psychickú pohodu a celkovú schopnosť odolávať nástrahám závislosti.
To, že chorobné hranie hazardných hier je problém, ktorý môže postihnúť každého bez ohľadu na vek, spoločenský status či objem bankového konta, je naozaj pravda. Na druhej strane existuje viacero spoločných čŕt, ktoré sú pre väčšinu chorobných hráčov spoločné.
Štúdie ukázali, že ak je človek chorobným gamblerom, tak:
- Je až päťkrát pravdepodobnejšie, že to bude muž než žena
- Je pravdepodobnejšie, že je nezamestnaný, než to, že je študent, zamestnanec, či dôchodca
- V prípade mužov bude mať pravdepodobne od 25 do 34 rokov
- V minulosti už vykazoval známky psychických chorôb
- Niektorý z jeho príbuzných tiež trpel nejakým druhom závislosti
Samozrejme, ak ste sa v niektorej z týchto charakteristík našli, neznamená to automaticky, že ste v nebezpečenstve. Na to, aby ste boli naozaj ohrození, sa musí stretnúť viacero faktorov, ktoré zafungujú spolu. O trochu väčšia ostražitosť však nikdy nezaškodí.