O gamblingu sa často hovorí aj ako o skrytej nemoci. Na rozdiel od alkoholizmu či závislosti na drogách totiž na svojej obeti nevykazuje žiadne vonkajšie známky a odhaliť závislosť na hazardných hrách na základe zdravotného stavu jedinca je takmer nemožné. Mnohokrát však tento problém zvykne byť skrytý aj pred samotnými hazardnými hráčmi. Tí majú často tendenciu svoje správanie zľahčovať alebo sami pred sebou úplne popierať.
Máte potrebu hranie hazardných hier tajiť pred ostatnými
Samozrejme, nie každý začne na rodinnom stretnutí hneď rozprávať o tom, ako si chodí občas zahrať do kasína. Ak vám však po príchode domov z herne prichádzajú na jazyk iba výhovorky, že ste sa zdržali v práci či stretli známeho a zarozprávali sa alebo sa chystáte rodine priznať, až keď ich ohúrite obrovskou výhrou, ktorú jedného dňa prinesiete domov, môžete mať problém.
Keď raz začnete, je ťažké skončiť či dať si prestávku
Dokážete len tak vstať a odkráčať od hracieho stola či automatu? Alebo tam zostávate sedieť, kým neutratíte posledné euro, ktoré máte so sebou vo viere, že už tá nasledujúca stávka bude úspešná a vrátia sa vám všetky peniaze, ktoré ste minuli?
Hráte, aj keď nemáte peniaze
Jedna vec je hrať, kým máte so sebou peniaze. Nestáva sa vám však, že pokračujete aj potom, keď ste ich už minuli? Alebo občas načriete do rezervy odloženej na letnú dovolenku či financií určených na chod domácnosti?
Ak máte pochybnosť o tom, či váš koníček nepresahuje zdravé hranice, počúvajte svojich blízkych. Častokrát sú oni tými, ktorí prví poukážu na to, že sa niečo zmenilo. Chorobní hráči majú tendenciu ich pripomienky zľahčovať, či úplne odmietať, čo mnohokrát vedie k odcudzeniu a ešte väčšiemu prehĺbeniu problému. Ak ste sa spoznali aspoň v jednom z troch najčastejších príznakov, počúvajte svojich blízkych. Môžu vám pomôcť, kým nie je neskoro.