9. februára 2016

Liečba závislostí v prvých fázach nepozná kompromisy, hovorí odborník

Pracuje v resocializačnom zariadení s ľuďmi, ktorí si už psychickou liečbou prešli a pokračujú v resocializačnom procese.

“Pretože prejsť 9-týždňovým liečením neznamená byť vyliečený, ale nastavený na to, aby resocializačný proces mohol úspešne pokračovať v abstinencii,” tvrdí odborník, doc. Tibor Roman.

Keď sa človek vylieči z jednej závislosti, vraj zvykne presedlať na druhú. Častokrát už počas liečenia. Je to tak?
Celosvetová štatistika hovorí o tom, že všetci sme od niečoho závislí. Takže určite sa aj oni snažia nájsť náhradu. Ak je ňou nový zmysel života, tak je to cesta k tomu, aby dokázali aj závislí abstinovať. Pokiaľ je mojou závislosťou “žiť inak”, je to v poriadku, ak “žiť inak” znamená zaradiť sa do spoločnosti a plniť si svoje spoločenské funkcie.

Závislosťou teda možno nazvať všetko…
Áno. Sme závislí od práce, mnohí sme workoholici pracujúci nad svoje limity. Milujeme čokoládu, kávu, čaj, sex, hocičo.

Existuje aj tzv. mix závislostí u jedného človeka. Čiže akoby nestačila jedna, rovno ich má závislý dve. Sú závislosti, ktoré chodia “ruka v ruke”?
Gambler môže byť súčasne kleptoman, a ťažký alkoholik je závislý aj od sexu, čiže tá kombinácia závislostí v ostatnom období je celkom zaujímavá. Čo sa týka látkových závislostí, ich kombinácia je širokospektrálna. Je veľmi veľa mladých, ktorí neostávajú len pri jednom druhu drogy, ale experimentujú, užívajú súbežne viacero drog. Je teda bežné, že fajčia marihuanu a zároveň užívajú pervitín alebo extázu.

 

CELÝ ČLÁNOK: http://zdravie.pravda.sk/zdrava-dusa/clanok/331102-doc-tibor-roman-liecba-zavislosti-v-prvych-fazach-nepozna-kompromisy/
ZDROJ ČLÁNKU: Zdravie.pravda.sk

Nezaradené
Načítava sa…