22. marca 2016

Liečba patologického hráča

Cesta k odstráneniu závislosti na hracích automatoch je pomerne dlhá a zložitá. V každom prípade tu hrá dôležitú úlohu i faktor času. Na Slovensku sa liečbou zapodieva viac ambulancií i primariátov psychiatrických oddelení, ale špecializované pracovisko je zatiaľ iba jedno – v Banskej Bystrici.

Pri samotnej liečbe nejde len o to prestať náruživo a nekontrolovateľne hrať (obdobne ako pri alkoholizme – piť). Základná psychoterapia sa musí zapodievať príčinami vnútorného napätia hráča, ktoré ho ženie k opakovanému nezmyselnému a negatívne odskúšanému – sadnúť si za hrací automat. Patrí sem nácvik umenia relaxácie, zmeny hodnotového systému, umenia vedieť povedať v rôznych situáciách NIE. Je to nácvik pozitívneho zvládania stresu (podrobnejšie v niektorej z ďalších častí). V neposlednom momente je to i ekonomické rozvažovanie, pretože patologický hráč stráca prehľad o vlastnom finančnom hospodárení, o plánovaní každej koruny.

Jedným z prvých krokov je “byť suchý”, teda nehrať 24 hodín denne. Potom ďalších 24 hodín atď. Psychoterapeutická ambulantná liečba prebieha raz týždenne, postupne je do liečby priberaná celá rodina, pretože tá býva často pred rozpadom. Hospitalizácia prichádza do úvahy u “ťažších” hráčov, u ľudí, kde často hrozí možnosť samovraždy pre neschopnosť vidieť východisko z bludného kruhu závislosti, dlhov, možnosti kriminálneho reagovania.

 

CELÝ ČLÁNOK: http://www.infodrogy.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&DocumentID=1560
ZDROJ ČLÁNKU: Infodrogy.sk
ZDROJ OBRÁZKU: https://www.flickr.com/photos/mr-h/4027971805/sizes/l/

Nezaradené
Načítava sa…