13. septembra 2019

Gambling a závislosť na hrách v puberte: ako ich rozpoznať?

Puberta je kritický vek, v ktorom môže mladý človek prísť do kontaktu s gamblingom, a dokonca si na ňom vybudovať závislosť. V poslednom článku sme si povedali o tom, prečo sa s deťmi o hazardných hrách rozprávať. V tomto texte sa zameriame na to, ako rozpoznať črty mladistvého potenciálneho gamblera.

Jednoznačný symptóm mladých hráčov pravdepodobne neexistuje. Vo veku, kedy sa v ľudskom tele extrémnym spôsobom búria hormóny, môže byť nezvyčajné správanie spôsobené práve nevybalansovanými chemickými reakciami ovplyvňujúcimi aj naše myslenie. Niektoré s overených indikátorov vám však napovedia viac.

Dva extrémy: príliš veľa alebo príliš málo peňazí

Rozpoznať mladistvého hazardného hráča je detektívna práca na polovičný úväzok. Nedopusťte sa chyby, kedy sa budete snažiť dedukovať z mála informácií, snažte sa toho zistiť čo najviac. Finančná situácia môže poslúžiť ako efektívny indikátor.

Má váš tínedžer príliš veľa peňazí napriek tomu, že nikde nebrigáduje? Alebo naopak, má peňazí málo napriek tomu, že jeho vreckové je celkom solídne, brigáduje a nemá vyššie výdavky (napríklad koníček, šport, randenie…)? Ak sa navyše tieto dva stavy striedajú, je viac než možné, že mladý človek podľahol závislosti.

Do tejto rovnice s množstvom neznámych nezabudnite pridať viac premenných, ako sú kamaráti, miesta, kde sa zdržiava, celkový psychický stav. V staršom článku sme si povedali, že aj stres či úzkosť môže byť dôvodom pre skúšanie hazardných hier a kokteil hormónov so sebou úzkosť častokrát prináša.

Vylúčený outsider a utiekanie sa do virtuálneho sveta

Omnoho častejším javom, než závislosť na hazardných hrách, je závislosť na počítačových, respektíve konzolových hrách. V tomto prípade na hráča nečaká žiadna výhra, aspoň nie taká, ktorú by mohol použiť v reálnom svete.

Ak konfrontujete tínedžera so závislosťou na počítačových hrách, väčšinou sa dočkáte výsmechu, obvinenia, že hraniu ako „nehráč“ nerozumiete, že to nie je problém ale dedikovanie voľného času svojmu hobby. Takýto človek si neuvedomuje, že tráviť 10 a viac hodín denne hraním jednej hry je vážne problém. Zdravý životný štýl je vybalansovaný, pozostáva nielen zo zábavy, ale aj z povinností – snažte sa to dieťaťu vysvetliť v tomto duchu. Zachovajte si zdravý nadhľad.

Obzvlášť citliví buďte v prípade, že sa do virtuálneho sveta mladý gambler utieka kvôli pocitu vylúčenia zo spoločnosti. Aj v ňom totiž môže nájsť spriaznené osoby, z ktorých sa vykľujú kamaráti. Je však tenká hranica medzi novodobou, digitálnou socializáciou, a nezdravými návykmi, ktoré prehlbujú problém s reálnou komunikáciou.

Nikdy nesúďte prirýchlo

Aj keď sa vám môže na základe niektorých informácií z článku, že je vaše dieťa mladistvým gamblerom, nesúďte prirýchlo. Snažte sa zistiť čom najviac a nebojte sa nekonfliktnej konfrontácie. Pri gambleroch je síce riziko, že vám pravdu neprezradia, prípadne sú v štádiu popierania problému, no veľmi podstatným pre prehlbovanie vzťahu medzi vami a závislým je prejav dôvery. Ak sa spýtate dieťaťa priamo, čo sa deje v jeho živote, prípade mu vyslovíte svoje citlivo formulované obavy, táto otvorenosť môže padnúť na úrodnú pôdu.

Nezaradené
Načítava sa…