Gamblerom je na pomoc k dispozícii bezplatná linka 0800 800 900

1. februára 2016

Gamblerom je na pomoc k dispozícii bezplatná linka 0800 800 900

Gamblerom, ktorí sa chcú vyliečiť zo závislosti na hraní hazardných hier je od 1. februára k dispozícii bezplatná linka 0800 800 900, ktorú obsluhujú odborníci z Centra pre liečbu drogových závislostí (CLDZ) v Bratislave od pondelka do piatku medzi 9.00 hod až 17.00 hod.

Služby po telefonickej linke dosiaľ využilo 664 potenciálnych klientov. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede Ľubomír Okruhlica z CLDZ, linka je financovaná z rozhodnutia ministerstva financií a príspevky na bezplatné volania refundujú prevádzkovatelia herní.

Podľa Jany Antoškovej z CLDZ najčastejšie, v 72 percentách, volajú priamo hráči, ktorí sa chcú zbaviť závislosti, zvyšok sú ich blízki. Z hráčov je až 89 percent mužov a 11 percent žien. Z okolia blízkych je však pomer opačný, telefonuje 70 percent žien a 30 percent mužov.“

Je predpísané, že na každom hracom automate musí byť viditeľné telefónne číslo na pomoc gamblerom v tiesňových situáciách. Podľa vývoja sa očakáva, že v tomto roku pribudne približne 100 nových pacientov, ktorí majú záujem liečiť sa z diagnózy F63.0, čo je patologické hráčstvo.

„Dobrý deň, tu je linka na pomoc gamblerom, ako vám môžeme pomôcť?“ Tak znie prvý telefonický kontakt s hazardným hráčom. „Väčšinou odpoveď znie – sedím v herni, prehral som tristo eur, čo mám robiť, neviem prestať s hraním. Vtedy začínam viesť rozhovor. Kto to je, koľko má rokov, ako sa v tej chvíli cíti, či už v minulosti vyhľadal odbornú pomoc, či je sám schopný urobiť dáke obmedzenia v hráčskej závislosti. A potom sa ho usilujem motivovať a navigovať, ako sa dá jeho problém riešiť,“ doplnila J. Antošková, ktorá na linke pomáha gamblerom poradenstvom.

 

CELÝ ČLÁNOK: http://www.hlavnespravy.sk/cldz-gamblerom-je-na-pomoc-k-dispozicii-bezplatna-linka-0800-800-900/109476
ZDROJ ČLÁNKU: Hlavnespravy.sk

Nezaradené
Načítava sa…