Žiadny človek so závislosťou to nemá jednoduché, no v prípade, že má gambler zázemie milujúcej rodiny, prekonávanie závislosti môže byť jednoduchšie. V prvom rade však aj členovia rodiny musia vedieť, ako svojho blízkeho podporiť
Závislosť sa nedá „vypnúť“. Pochopte, že je to problém
„Buď chlap a zatni sa“ alebo „Šport ťa privedie na iné myšlienky“ sú možno rady od srdca myslené dobre, no zbavenie sa závislosti je psychologický problém. Nedá sa ho zbaviť tak jednoducho. Pristupujte k členovi rodiny ako k chorému alebo zranenému človeku. Poslali by ste niekoho so zlomenou nohou ísť to „vybehať“? Buďte chápaví. Pripravte sa na to, že sa občas ocitnete v nevďačnej pozícii. Gambler môže povedať mnoho vecí, aby sa dostal k hre.
Zabezpečte závislému terapiu
Ak nie ste v domácnosti študovaní psychológovia so zameraním na závislosti a kompulzívne správanie, nemáte dostatočnú kvalifikáciu na odbornú pomoc. Avšak tam, kde končí podpora rodiny, začína podpora odborníka. Nájdite blízkej osobe vhodného špecialistu. Môže ísť o psychoterapiu, podpornú skupinu, dokonca odvykací pobyt.
Vymýšľajte si spoločné aktivity
Podpora nie je len o pochopení problému, ale aj o spoločnom trávení voľného času. Ideálne aktívne, no aj spoločný oddych je výborný spôsob, ako dávať závislému pocit spolupatričnosti. Aj hranie spoločenských hier môže pomôcť, podstatné však je vybrať si typy hier, ktoré majú čo najďalej od hazardu. Športom tiež nič nepokazíte, športové aktivity dokonca podporujú vylučovanie hormónov šťastia, preto sú viac než odporúčané.
Nebojte sa povedať nie
Ak sa vám nepozdáva návrh alebo požiadavka závislého, napríklad na požičanie peňazí, nebojte sa ho odmietnuť. Samozrejme slušne a chápavo, no rázne. Liečba závislosti si vyžaduje množstvo odriekania, a to nielen zo strany závislého, ale aj jeho okolia.
Komunikujte otvorene a zrušte tabu
Otvorená komunikácia je extrémne dôležitá. Dusiť v sebe dôvody svojho konania bude mať pre gamblera neblahé následky. Priame pomenovanie problému a jeho analýza v kruhu rodiny môže odhaliť skryté dôvody, kvôli ktorým sa človek do závislosti ponoril alebo ktoré mu závislosť prehlbujú.
Ak hľadáte pomoc pre závislého rodinného príslušníka, kontaktujte Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.