5. marca 2019

3 tipy, ako efektívne bojovať s gamblingom

Problém so závislosťou na hazardných hrách by mal byť riešený s rovnakou vážnosťou, akou sa riešia iné závislosti. Spoločnosť však do veľkej miery akceptuje závislých, čím im nestanovuje hranice a oni si až príliš neskoro (ak vôbec) uvedomia, že sú závislými.

Ak však k takémuto uvedomeniu dôjde, čo môže závislý človek spraviť, aby sa snažil vymaniť zo svojho stavu?

Postaviť sa problémom čelom

Gambling je veľakrát ústup pred konfrontáciou v inom aspekte životu závislého. Môže to byť konfrotnácia vo vzťahu, v práci, sklamanie, finančná situácia. Dôležité je postaviť sa svojim problémom čelom a nehľadať ich riešenie v nepravdepodobnej vidine výhry v hazardných hrách.

Osvojiť si pozitívny zvyk

Populárna hypotéza hovorí, že vybudovanie si nového zvyku trvá 21 dní. Táto myšlienka však nie je vedecky overená a v skutočnosti je budovanie zvyku vysoko individuálna záležitosť. Ak vydržíte vykonávať jednu činnosť pravidelne po dobu dlhšiu ako mesiac, je vysoká šanca, že sa z nej stane zvyk.

Akými zvykmi teda nahradiť gambling? Môže to byť šport, čítanie kníh, varenie… Dôležité je splnenie cieľov. Niektoré nové zvyky nedokážu konkurovať pocitu, ktorý v ľudskom mozgu gambling vyvoláva. Pri výhre sa vylučuje do nášho tela koktejl hormónov šťastia v spojení s adrenalínom a napríklad varenie ako nový zvyk by mu mohlo ťažko konkurovať. Aj z bežnej činnosti však dokážete vytvoriť čosi, čo vás motivuje – stačí si stanoviť ciele. Tie poskytnú výzvu a po ich splnení sa do vášho tela taktiež vylučuje hormón šťastia.

Šport je úplne najlepšou voľbou pri hľadaní nového zvyku. Ovplyvňuje nás fyzicky aj psychicky, má pozitívny vplyv na takmer všetky aspekty nášho života. Nie nadarmo sa hovorí: v zdravom tele zdravý duch.

Nebojte sa zveriť

Povedať o svojich problémoch vnímavému a citlivému poslucháčovi je krok k tomu, aby závislý človek prijal svoju situáciu. Zveriť sa rodine, priateľom alebo profesionálovi môže pomôcť zastaviť prehlbovanie problému a reflektovať aktuálnu situáciu.

Profesionálov nájdete aj na Linke pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900. Nebojte sa na toto číslo zavolať. Nie ste prví, ktorí zápasia so závislosťou na hazarde. Rady, ktoré dostanete, pomohli už mnohým ľuďom pred vami.

Nezaradené
Načítava sa…