3 fázy závislosti na hraní hazardných hier. Stopnite ju čo najskôr!

7. decembra 2018

3 fázy závislosti na hraní hazardných hier. Stopnite ju čo najskôr!

Závislosť na hraní hazardných hier sa prejavuje tromi fázami. Každá z nich prichádza postupne a každá je vážnejšia než tá predchádzajúca. Hráč hazardných hier sa však nemusí ocitnúť v žiadnej z nich. Ak svoju hru pozná, vie, ako je nastavená a uvedomuje si, že ide len o zábavu, vznik závislosti je nepravdepodobný.

Ak má však hráč sklony k závislosti, prechádza tromi fázami, pričom tá posledná je najvážnejšia. Ide o fázu vyhrávania, fázu prehrávania a fázu zúfalstva. Ako sa prejavujú?

Fáza vyhrávania

V tejto fáze hráč začína byť závislým, pretože zistí, aké jednoduché je hazardnou hrou zarobiť peniaze. Trafiť pár jackpotov na automate v hodnote niekoľkých mesačných platov s minimálnou námahou a maximálnou zábavou je veľmi lákavá predstava. Dlhodobo však nič nefunguje takto jednoducho a šťastie sa jednoducho raz vytratí. Sú hazardné hry, ktoré nie sú len o šťastí, ale aj o schopnostiach, napríklad poker, avšak pri automatoch to povedať nemôžeme. Pri nich neodvratne príde na rad ďalšia fáza.

Fáza prehrávania

V tejto fáze hráč narazí hlavou o múr a hra prestane byť výnosná. Bohužiaľ, hráč sa v prvej fáze videl boháčom a ani tento náraz jeho myšlienku o jednoduchom zarábaní peňazí nezabrzdí. Práve naopak, do hry začne investovať omnoho viac peňazí, aby nielen vyrovnal svoje straty, ale prišiel k ešte lepším peniazom. Hrou hazardných hier už trávi naozaj veľa času a zanedbáva svoju rodinu, priateľov, koníčky či prácu alebo školu. Taktiež sa často stretávame s požičiavaním si peňazí, ktoré hráč investuje do hry. Ak sa nespamätá, na konci tejto fázy ho čaká fáza tretia.

Fáza zúfalstva

Druhá fáza má pre hráča ešte pomerne jednoduché východisko – ak prestane hrať, začne opäť chodiť do práce a poctivo bude splácať svoje dlhy. Ak sa tak nestane, hráč sa dostane do fázy zúfalstva. V nej si uvedomí, že už ani vysnívaná výhra by mu nepomohla dlhy splatiť a z tohto problému už prakticky nevedie cesta von. Kvôli splácaniu dlhov sa závislý hráč často uchyľuje k trestnej činnosti a svoje dlhy, ako i hranie hazardných hier platí z peňazí, ktoré získal nelegálne. Ženy, závislé na hraní, sa často uchyľujú k prostitúcii. Na závislého hráča sa začne vyvíjať obrovský tlak, pretože si na jednej strane uvedomuje, že musí splácať dlhy, na strane druhej ho prenasleduje veľká chuť po hraní. Táto kombinácia má často za následok depresie či pokusy o samovraždu.

Ak máte podozrenie, že vy alebo niekto vo vašom okolí sa nachádza v niektorom zo štádií závislosti na hazardných hrách, vyhľadajte odbornú pomoc. Kontaktujte Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.

 

Zdroj foto: www.shutterstock.com

Nezaradené
Načítava sa…