22. mája 2017

Zakročte včas a správne! Čoraz viac detí je závislých na počítači a hrách

Každá doba so sebou prináša isté riziko. A čím pribúda viac nových technológií, tým prichádza viac nových nástrah. V minulosti by ste sa tak neobávali možnosti kontaktu nášho dieťaťa s nejakou rizikovou osobou, dnes je to už kvôli internetu až neuveriteľne ľahké a preto musíme dôsledne sledovať každý ich krok.

No a potom sú tu závislosti. Čoraz viac detí uprednostňuje virtuálny svet pred realitou. Či sú to hry alebo chatovanie na internete, trávia tam až príliš veľa času a pokiaľ nie sú v dosahu možnosti pripojenia, chytá ich zúfalstvo

SLEDUJTE DÔLEŽITÉ PRÍZNAKY

Tak ako aj pri iných závislostiach, najhoršia je vždy nedbalosť a zľahčovanie. Myslíme si, že sa to našich detí nemôže týkať a tak si poriadne nevšímame ich správanie. Keď však závislosť prerastie do väčšieho problému, musí sa liečiť tak, ako komplikácie s alkoholom alebo drogami. Pretože i toto dokáže znepríjemniť život a zmeniť človeka na nepoznanie.

 NA ČO BY STE TEDA MALI DÁVAŤ POZOR?

  • Dieťa trávi na internete po príchode zo školy viac ako 5 hodín.
  • Takmer všetci priatelia sú len virtuálni a tích reálnych úplne zanedbáva a nestretáva sa s nimi.
  • Keď sa hrá na počítači, okolitý svet pre neho prestane existovať. Nevníma ani vás a prítomnosť iného človeka si uvedomí až po dlhom čase, ak vôbec.
  • V čase, keď nemôže byť pri počítači alebo pripojený na internet, je viditeľne agresívnejší a zlosť si vybíja aj na vás.
  • Nedokáže si naplánovať žiadne voľnočasové aktivity. Okrem učenia sa venuje iba hrám a chatovaniu.
  • Zrazu sa mení jeho správanie. Náhle prepadá rôznym náladám a stáva sa z neho individualista, ktorý odmieta kontakt s okolím.
  • Postupne sa pridružujú zdravotné problémy. Cíti sa a vyzerá príliš unavene, má časté bolesti chrbtice a kvôli obmedzenému pohybu sa zhoršuje aj trávenie.
  • Všetky povinnosti pomaly odsúva stranou. Hlavným bodom v jeho živote sa stáva počítač.
  • Dlho ponocuje a ráno hneď sadá k počítaču. Kvôli tomu sa mu zhoršujú aj výsledky v škole.

ZAČNITE NAJPRV VLASTNÝMI TRIKMI

Ak už začnete badať niektoré z týchto príznakov u dieťaťa, skúste najprv zakročiť vy samé. V prvom rade sa snažte obmedziť čas strávený pri počítači. Nerobte milosrdné kroky. Tak ako pri iných závislostiach, aj teraz musia prísť rázne rozhodnutia. Hneď výrazne znížte možnosť byť na počítači a zároveň im ho rozdeľte medzi hry a surfovanie po internete. Zamestnajte ho inými povinnosťami. Motivujte ho, aby našiel v realite zaujímavejšie podnety. Postupne si nájde nových priateľov a vymení to za reálnejšie podnety

CELÝ ČLÁNOK TU
ZDROJ OBRÁZKU: pexels.com

Nezaradené
Načítava sa…