4. januára 2017

Nútiť závislého k liečbe veľký úspech nezaručí

Závislosti, či už je od drog, alkoholu, alebo napríklad hracích automatov, sa človek bez pomoci a správnej odvykacej terapie zbaví len veľmi ťažko. Okrem pomoci zvonku je však dôležitá aj spolupráca závislého. Závislosti, či už je od drog, alkoholu, alebo napríklad hracích automatov, sa človek bez pomoci a správnej odvykacej terapie zbaví len veľmi ťažko. Okrem pomoci zvonku je však dôležitá aj spolupráca závislého. Pokiaľ liečbu odmieta, je situácia o to zložitejšia. Má však liečba, pre niekoho, kto o ňu nestojí, vôbec zmysel?

Čo je odborná pomoc

Liečba závislosti od psychoaktívnych látok je chápaná ako odborná, cielená a štruktúrovaná práca s klientom, ktorej cieľom je dosiahnuť abstinenciu alebo redukciu užívania drog, znížiť frekvenciu a závažnosť relapsu, zapojiť klientov do produktívneho života v rodine, v práci a v spoločnosti a zvýšiť teda kvalitu ich života na najvyššiu možnú mieru.

V Českej republike je liečba zaisťovaná širokým spektrom medziodborových služieb, ktoré je možné podľa typu rozlíšiť na ambulantnú (AT ordinácie, stacionárne programy, štruktúrované programy následnej starostlivosti) a rezidenčnú (terapeutické komunity, špecializované oddelenia nemocníc, psychiatrické liečebne) a podľa dĺžky na liečbu krátkodobú (4 – 8 týždňov), strednodobú (3 – 6 mesiacov) a dlhodobú (dlhšie než 6 mesiacov).

Spolupráca je alfou a omegou úspechu

Veľmi dôležitým aspektom v liečbe závislosti je však spolupráca pacienta. Pokiaľ pacient chce odvykať a snaží sa terapeutický program plniť a dodržiavať, je napoly vyhrané. Úspešnosť u takýchto pacientov je pomerne vysoká, i keď sa, samozrejme, niekedy stane, že opäť závislosti prepadnú.

Pokiaľ však pacient liečbu odmieta a nespolupracuje, je situácia komplikovanejšia. Nútiť totiž závislého do liečby, ktorú odmieta, je ako hádzanie hrachu na stenu. I keď mu chceme pomôcť a myslíme to s ním dobre, závislý má pocit, že mu ubližujeme. Rozumná argumentácia tiež nie je celkom najvhodnejšia. Mnoho závislých má mozog úplne “zatemnený” drogami a jedinou ich starosťou je obstarať si ďalšiu dávku. Napriek tomu však ešte nie je potrebné sa vzdávať. Niekedy totiž závislý v priebehu liečby sám zmení názor a začne spolupracovať. Napriek tomu sa to však stáva pomerne zriedka.

CELÝ ČLÁNOK TU
ZDROJ OBRÁZKU: pexels.com

Nezaradené
Načítava sa…