23. mája 2016

Lekárka vysvetľuje, prečo sme závislí na mobiloch

Nutkanie neprestajne kontrolovať svoje prenosné zariadenie nie je len psychologický problém. Filmárka a lekárka z Univerzity v Stony Brook Delaney Rustonová vysvetľuje, že hlavnou príčinou je telu vlastná chemická látka, ktorej produkciu podnecuje používanie mobilných telefónov. Téme sa venoval Business Insider.

Návykový pocit uspokojenia

Hoci sa závislosť na mobilných telefónoch obvykle považuje za psychologický problém, lekárka nesúhlasí: „Nie je len psychologická. V skutočnosti je hlavne fyziologická.“ Príčina je podľa nej veľmi jednoduchá. Závislosť na smartfónoch spôsobuje chemikália, ktorú produkuje náš mozog a ktorá vyvoláva pocit uspokojenia. Konkrétne ide o dopamín. K uvoľňovaniu dopamínu dochádza pod vplyvom rôznych udalostí, aktivít či po požití niektorých drog. Práve s túžbou po pocitoch navodených dopamínom zrejme súvisí vznik drogovej závislosti.

Rustonová upozorňuje, že k uvoľňovaniu látky dochádza aj vtedy, keď nájdeme novú informáciu alebo keď nám niekto napíše a my nadobúdame dojem, že inému človeku na nás záleží. „Uvoľňovanie tejto chemikálie spôsobuje také množstvo aktivít, ktorým sa venujeme na smartfónoch, že nie je prekvapujúce, že sa od nich nevieme odtrhnúť,“ hovorí vedkyňa.

Najzraniteľnejšie sú v tomto smere deti a tínedžeri. Ich mozgy sú totiž nadmerne citlivé na dopamín, ktorý sa uvoľňuje pri používaní smartfónov.

CELÝ ČLÁNOK: http://mobilmania.azet.sk/clanok/113846/lekarka-vysvetluje-preco-sme-zavisli-na-mobiloch
ZDROJ OBRÁZKU: Pixabay.com

Nezaradené
Načítava sa…